20 Ocak 2022 Perşembe
Vivo Türkiye pazarında başarısız mı oluyor?

Vivo Türkiye pazarında başarısız mı oluyor?

Vivo, ülkemiz pazarına resmen giriş yapan Çinli üreticilerden birisi. Giriş yapıldı ama tek bir telefonda kalındı ve Vivo’yu da GSM Operatörlerinde göremedik. Ne bir reklam ne ürün gönderimi var. Peki Vivo Türkiye pazarında ne yapmak istiyor? Vivo ülkemiz pazarında başarısızlığa doğru sürükleniyor mu?

Herkesin merakla beklediği Vivo Türkiye pazarına giriş yaptı ama devamı gelmedi. Peki bunun sebebi ne? Sorun sadece dolar kuru mu?

Vivo, dünyanın en büyük üreticilerinden birisi konumunda. Bugün listenin altıncı sırasında ama özellikle Asya pazarındaki satışları ile daha da yukarılara çıkmak istiyor. Vivo Türkiye pazarı ile uzun süredir ilgileniyor. Bundan 1,5 yıl önce verdiğimiz bir haberde Vivo Türkiye‘nin genel müdürünün adını vermiştik. Andy Liu adındaki yönetici Türkiye pazarını araştırdıktan sonra geçtiğimiz aylarda Vivo X50 lite modeli ile ülkemiz pazarına giriş yaptı.

Vivo‘nun büyüklüğünü düşününce sinek vızltısı gibi bir giriş ile karşımıza çıkan Vivo, ne bir lansman ne de ürün gönderimi vb işlere imza attı. Dolayısı ile de belli bir zumrenin incelediği ürün ile karşımıza çıkabildi. Vivo gibi inovasyonun merkezi bir markanın sadece tek bir telefon ile pazara girmesi ve öylece kalması hem şaşırtıcı hem de üzücü. Evet dolar kuru ve vergilendirme herkesi zorluyor ama Vivo çok güçlü bir marka; öyle değil mi Andy başkan?

Vivo Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmak istemiş olabilir ama bu neden başarılamadı? Bunun da cevabını vermek mümkün değil. Andy Liu bu konuda bir açıklama yapmak isterse; hem YouTube kanalımız hem de sayfamız kendisine ardına kadar açık.

BBK Holding iştiraklerinden birisi olan Vivo‘nun Türkiye pazarında böylesine suskun ve “başarısız” kalmasının sebebini sadece dolar kuru ile açıklamak mümkün değil diye düşünüyoruz. Zira baktığınızda Vivo‘nun muhteşem telefonları var. Bu modelleri belli adetlerde bile olsa getirterek adını daha fazla duyurabilirdi. Örneğin Vivo X51 serisi orta üst segment pazarını ciddi anlamda karıştırabilirdi.

Vivo, dünyada ilk adına birçok şey yaptı. Bunların Türkiye pazarına sunulması gerekiyor. Vivo, OPPO’nun yolundan ilerlemeli diye düşünüyoruz. Evet, markaların kendi aralarında ciddi bir rekabeti olabilir ama günün sonunda her ikisinin de patronu aynı. Bundan dolayı da Vivo’nun Türkiye pazarını ve dinamiklerini çok iyi anlaması gerekiyor. Telefon bayisi gezerek Türkiye’yi anlamak pekte mümkün görünmüyor.

Peki, siz Vivo’nun Türkiye hikayesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?